Backhandová technika, aneb jak dohodit dál?


Dohodím jen maximálně ??? metrů, co mám dělat, abych dohodil dál? Otázka, na kterou se ptá každý z nás, ať už si za ty otazníky doplníte 50, nebo 120 metrů. Jasná odpověď bohužel neexistuje, ale zkusíme se na to podívat. V tomto článku si rozebereme správnou techniku backhandového hodu, která by měla sloužit jako odrazový můstek k delším drivům pro začínající i pokročilejší hráče.

 

Jsem začátečník, jak se vlastně hází backhand?

 

Základní myšlenka dlouhého hodu backhandem je následující. Stojím na výhozišti. V ruce držím ten správný disk a připravuji se na hod.

– Začnu x-stepem, otáčím se, levá noha jde za pravou, hlava je kolmo se směru hodu. Soustředím se na to, aby ruka byla natažená dozadu, 180° od směru hodu, za rukou tím směrem natahuji i rameno – tím vytočím tělo i boky, které jsou zdrojem největší síly, hlava je taky otočená dozadu.

– Teď přichází to nejdůležitější – dělat všechno pomalu a postupně. Pravá noha došlapuje ze špičky na patu, začnu přenášet váhu na přední nohu pro hod. Tím se začnou točit boky správným směrem, rukou pomalu začnu tahat disk blízko kolem těla ve výšce hrudníku.

– Celé tělo už je v rotaci, ale největší švih je potřeba udělat, až když máme disk uprostřed hrudníku, což se může mnohým lidem zdát dost pozdě. V tomto bodě je důležité dát loket dopředu/nahoru a tlačit dolů ramena. Potom už jen vypustíme disk ve správný okamžik a dáváme si pozor na zpevněné zápěstí, kterým hýbeme co nejméně. Následující video nám to celé ukáže.

 

Teoreticky bychom to měli. Jak se to ale naučit?

 

Na videu to vypadá od profesionála jednoduše, takže přijdete na hřiště plní nadšení, že víte jak na to. Realita je ale taková, že vaše hody nebudou o nic delší, za to o hodně nepřesnější. Správně! První a nejtěžší krok je zkoušet se to naučit, ono se to po několika hodech srovná a pak už to bude jen lepší. Hlavní je nezabalit to s tím, že to je to horší než předtím, tak se nikam nedostanete.

Teď si budeme postupně rozebírat dílčí části toho, co jsme si vysvětlili nahoře. Chce to zkoušet jednu věc po druhé, ono to nakonec po týdnech dřiny do sebe nějak zapadne. Většina lidí dělá podobné chyby, kterých když se zbaví, dostanou svůj hod o pár metrů dál. Tyto části, které by dohromady měly dát perfektní hod si budeme postupně vysvětlovat v článcích, jejichž přehled je níže. Jsou seřazené podle posloupnosti tak, jak jdou za sebou při hodu.

 

Správné držení disku (grip)

Rozběh, nohy, energie v bocích

Správný švih rukou

Přední část disku nahoře (nose up) – zabiják vzdálenosti

Další přibudou brzy…..

 

 

 

,

Jeden komentář: “Backhandová technika, aneb jak dohodit dál?”