Recenze: Discmania S-line FD


Další disk, který nám poskytl český obchod ProDiscgolf.cz, je FD neboli Jackal od známé firmy Discmania. A jak létá tento fairway driver, to už se dočtete níže.FD

 

Přehled

Discmania FD je rovně letící fairway (čili pomalejší) driver s velkým glidem. Pro silnější hráče se bude spíše chovat lehce nestabilně a tak se s ním dají vykouzlit hodně dlouhé hody. Celá recenze se soustředí na backhandové hody, protože forehand tomuto disku kvůli stabilitě nepřísluší.

Discmania o něm píše: První pořádně rovný Fairway Driver také známý jako Jackal. FD je kontrolovatelný pomalejší driver, který jakmile dobře poznáte, už ho nikdy nevyřadíte z bagu. Když ho hodíte správně, může letět zatraceně daleko a je přímo nacpaný obří porcí glidu. Jackal je na místě, když potřebujete hodit přesný drive a ladně přistát na fairwayi.

Letové vlastnosti

Klasické hodnocení: 7, 6, -1, 1 – (rychlost, glide, turn, fade)

Dostupné materiály:

  • D-line, S-line, G-line, C-line, Lady Line

                      FD flight

         FD – tvar ráfku (šířka 1,8 cm)                                                        FD – dráha letu

Zkušenosti

A teď to nejdůležitější, jak se chová FDčko v reálu? Už od prvního hodu mi bylo jasné, že větší rovinu mezi fairway drivery už nenajdu. Při naprosto rovném puštění disku prostě drží rovinu desítky metrů s lehkým turnem uprostřed letu a malým fadem na konci, tudíž ideální volba na čistě rovné hody. Díky tomu, že FD umí krásně vykroužit tuto křivku v letu, doletí do opravdu úctyhodné vzdálenosti na fairway driver. Při dobrém hodu s ním dosáhnu na stometrovou hranici lehčeji než s rychlejším, ale stabilnějším, distance driverem.

Disk ale také umí udržet hyzerovou lajnu. Není to čistý hyzer, ze kterého by neuhnul ani o kousek, v letu se totiž lehce narovná. Tato vlastnost ale nemusí být vůbec na škodu, naopak ne tak silní hráči díky tomu svůj hyzerový hod posunou o několik metrů dál a to se v mnohých případech hodí. Díky ne tak velké stabilitě FDčka se s ním můžete vesele pustit i do anhyzerů. Stačí, když disku dáte trochu více prostoru (hodíte ho výš), a on udrží vše v potřebné lajně. Jestli se vám vrátí, tak jedině kousek na konci letu, jinak udrží fázi vynuceného turnu až do poslední chvíle, a to vám může pomoci v mnoha nepříjemných situacích.

Pro začínající hráče bych ho bez pochyb doporučil jako první driver. Není ani moc a ani příliš málo stabilní, takže vás nenaučí žádné neduhy jako přílišné natáčení disku do anhyzeru. Zároveň je to fairway driver, tudíž to není zdaleka nejrychlejší disk na trhu, a z vlastní zkušenosti je podle mě lepší začínat s pomalejším diskem a k těm rychlejším se vypracovat postupně. Nejspíše vám disk poletí nějakou vzdálenost rovně a poté bude mít spolehlivý finiš doleva (pro praváky), což určitě oceníte při mnoha hodech. Postupně s časem na něm můžete pozorovat zlepšení vaší techniky a jak disk bude létat rovněji. Pokročilí hráči ocení zajisté glide a schopnost disku létat krásně rovně. Už vás nepřekvapí ani úzká fairway a ani větve, které visí proklatě nízko, protože FD tohle zvládne bez problémů. Jediná věc, která mu nepřísluší, jsou forehandy, je na ně jednoduše málo stabilní. Tyto hody vám však v bagu určitě mohou suplovat jiné disky, FD má totiž pole působnosti prostě jinde.

Házím s S-line variantou, tedy v podstatě materiál Star, se kterým se setkáte u Innova disků. Mám v něm mnoho disků a ani tento mě nezklamal. Skvěle se drží v ruce, je tuhý, nijak gumový a zároveň neklouže. Dle mého je to nejuniverzálnější materiál na hru během celého roku. V letních vedrech disk drží stále svůj tvar a nijak se teplotou nekroutí a v zimě neztratí příliš svůj příjemný grip.

Pokud vás právě FDčko zaujalo, zavítejte na obchod ProDiscgolf.cz a pořiďte si taky jeden!