Backhandová technika: Správné držení (grip) disku


Grip – neboli držení disku je jednou z důležitých věcí, které by měl každý hráč dělat správně. Tento článek je spíš pro začátečníky, protože pokročilí hráči už zpravidla disk drží tak, jak mají.

 

Proč je grip tak důležitý?

Protože prsty jsou jediná část těla kterou disk držíte. Při špatném držení disku nemusíte přenést všechnu energii do disku, dáte mu malou rotaci, nebo hod může být nepřesný. Backhandové držení disku rozdělujeme na dva základní typy: Power grip pro delší hody a Fan grip pro puttování a kratší příhozy (dovolím si použít anglickou zaběhlou terminologii).

 

Power grip

Jak už jsem naznačil výše, power grip bychom měli používat při dlouhých hodech nebo příhozech. Nedá se říct, od jaké vzdálenosti už ho nepoužívat, každý to cítí jinak a měl by disk držet tak, jak mu to vyhovuje. Z vlastní zkušenosti můžu říct, že power grip používám při hodech nad 20 metrů.

Jde o takové držení, kdy palev máme na horní straně disku 1-3 cm od okraje. Zbylé prsty naskládáme zespodu ráfku vedle sebe a jsou pevně „zakleslé“ do disku tak, že tlačí jeho hranu do dlaně. Jde o to nebát se disk držet opravdu pevně a tlačit všemi prsty – tím vytvoříme pevný úchop, se kterým by se disk neměl v ruce vůbec hýbat za žádných okolností, ani když s ní budete rychle mávat ze strany na stranu. Vyzkoušejte si to!

Palcem potom posouváte od nebo ke kraji podle toho, pod jakým úhlem chcete disk hodit. Pro hyzerové hody palec posuňte víc od hrany, pro anhyzerové zase k hraně. Ale jen do té polohy, dokud vám to přijde pohodlné.

powergrip02

Power grip

Fan grip

Fan grip (podle anglického „větrák“) se používá na kratší příhozy a hlavně puttování. Tento typ úchytu vám zaručuje přesnost, zároveň s ním ale moc daleko nedohodíte. Můžu říct, že jak je to 20 metrů a více, už ho skoro nepoužívám (ale jak už jsem psal výše – záleží na tom, jak je to komu pohodlné). Znám i takové, kteří s tímto gripem v podstatě i drivují.

Jde o takové držení, kdy palel máme na horní straně disku 1-3 cm od okraje stejně jako u power gripu. Ukazováček by měl být podél hrany (někdo ho ale preferuje mít taky dole), zbylé prsty jsou rozprostřené zespodu disku, viz obrázek.

Palec tlačí shora proti ostatním prstům. Tím získáte při puttování větší přesnost a při míření se vám disk lépe drží v rovině. Potom nevznikají putty, kdy disk náhodně vyklouzne z ruky v obrovském nežádoucím úhlu a hned jde doleva.

 

fan grip

Fan grip

To je všechno?

Není, existuje i spousta dalších variací. Základ ale jsou tyto dva gripy, které jsme si ukázali. Postupem času sami poznáte, co vám sedí a začnete si prsty skládat tak, jak to bude pohodlnější pro různé typy hodů.

,